Vroclava – 8 vietas ko apskatīt

Vroclava (Wrocław poļu valodā) kļuva par populāru tūristu galamērķi 2016. gadā, kad Polijas pilsēta tika pasludināta par Eiropas kultūras galvaspilsētu un pasaules grāmatu galvaspilsētu. Vroclava tiek uzskatīta par vienu no Polijas un Austrumeiropas pērlēm, pēc dažu domām slavenākās Krakovas līmenī. Zemo izmaksu galamērķis kultūras, gastronomijas un labas dzīves cienītājiem, Vroclava varētu būt ideāla izvēle nākamajai nedēļas nogalei vienatnē, kā pārim vai pat kopā ar bērniem.

Tā ir dzīvespriecīga, jauneklīga, krāsaina un saulaina pilsēta. Vroclavai ir bijusi smaga pagātne, jo tā bija Austrijas un Vācijas kontrolē līdz pat 1945. gadam. Kara laika bombardēšanas noteikti nepalīdzēja, bet pilsēta tika atjaunota vislabākajā iespējamajā veidā un atguva tās sākotnējo izskatu. Mūsdienās tā ir ceturtā lielākā Polijas pilsēta pēc iedzīvotāju skaita.

“Rynek” laukums

Vroclavas lielais tirgus laukums (Rynek) gadsimtiem ilgi ir bijis pilsētas ekonomiskās dzīves centrālais punkts un viens no skaistākajiem un lielākajiem laukumiem Eiropā.

Vecpilsētas sirdī, tautā sauktajā Stare Miasto (visās poļu pilsētās) atrodas Rynek, tā noteikti ir pirmā lieta ko redzēt. Tā ir pilsētas sirds, dienu un nakti šī pilsētas daļa būs aktīva un dzīva. Krāsaino ēku pakājē vienmēr ir atrodami ļoti populāri klubi, kafejnīcas un restorāni.

Vroclavas rātsnams

Turpat Rynek laukumā atrodas arī Vroclavas rātsnams (Wrocławski Ratusz), kurš ir viens no skaistākajiem gotikas mākslas šedevriem Eiropā. Tas sastāv no trim atsevišķi uzceltām ēkām un kopējā konstrukcija ir attīstījusies vairāk nekā 300 gadu ilgā laikā.

Sākot ar 1242. gadu, ēka kalpoja kā pārklātais tirgus, pagrabs, administratīvais centrs un pēc tam pilsētas valdes galvenā mītne. Pagrieziena punkts notika starp 15. un 16. gadsimtu, kad Vroclava kļuva par bagātu un spēcīgu pilsētu, tāpēc tika nolemts uzcelt fasādi, pilsoņu torni un mainīt iekšējo telpu izkārtojumu. Pēc dažādām izmaiņām gadu laikā, kuras saistītas ar kariem un pilsētas “nacionālās piederības” nemieriem, šodien rātsnama ēka ir pārsvērsta par Vroclavas pilsoņu muzeja “Muzeum Miejskie Wrocławia” filiāli un galvenokārt kalpo kā vieta dažādiem kultūras pasākumiem.

Katedrāles sala

Ostrova Tumski ir Vroclavas vecākā, gleznainākā un klusākā daļa virs Oderas upes. Tieši šeit starp 9. un 10. gadsimtu pirmie slāvu kolonisti uzcēla savu cietoksni, radot pirmo pilsētas apšanās vietu.

Apmēram 1000. gadā uzbūvējot katedrāli, Ostrova Tumski kļuva par Vroclavas reliģiskās dzīves centru. Pēc pilsētas kodola pārvietošanas otrajā Oderas upes krastā, sala pārgāja baznīcas jurisdikcijā, pārveidojot sevi par vietu, kurai ir tikai reliģiska nozīme, par ko liecina arī skaisto arhitektūras ēku klātbūtne salas apkārtnē.

Ja vēlaties pilnībā izbaudīt šīs vietas burvību, iesaku vakara pastaigu pa tādām ieliņām kā ulica Katedralna un ulica Idziego, kuras apgaismotas ar greznām laternām.

Vroclavas katedrāle un skatu tornis

Viens no izcilākajiem gotikas piemēriem Polijā. Baznīcas celtniecība sākusies 1000. gadā, un gadsimtu gaitā ir tikusi papildināta un pārveidota vairākas rezies, taču tas nemazina šīs varenās un elegantās sarkano ķieģeļu baznīcas skaistumu.

Ārpusē ir divi augsti zvanu torņi (kuri sasniedz 91m augstumu) un divi apakšējie torņi ieskauj ēkas sānus, pie kuriem ir arī trīs lielas kapelas. Interjers ir sadalīts trīs garās navās ar 20 kapelām, starp kurām ar skaistumu izceļas Sv. Marijas gotiskā kapela un divas Sv. Elizabetes un Corpus Domini baroka perioda kapelas.

Turklāt ir arī iespēja doties katedrāles augšpusē un vērošanas punktu, no kurienes noteikti būs labākais punkts no kurienes vērot visu pilsētu no augšas.

  • Darba laiks: no pirmdienas līdz sestdienai 10:00 – 17:30; svētdienas 14:00 – 17:30
  • Ieejas maksa: 1,00€

Vroclavas “rūķīši” un citas metālas skulptūras.

Astoņdesmitajos gados, kad Polija vēl atradās Padomju Savienības varā, tēlnieks un mākslinieks Tomasz Moczek nolēma atbalstīt Polijas antikomunistisko pagrīdes kustību ar ļoti īpašu paņēmienu. Viņš izlēma uz Vroclavas vēsturiskā centra sienām uzzīmēt simtiem grafiti, kuri attēlo mazos rūķus, kas “ņirgājas” par Padomju saviedības idejām.

Komunisms beidzās, bet pilsētas vadība izlēma pārvērst rūķus marketinga trikā, lai piesaistītu jaunus tūristus pilsētā. Līdz ar to, tika izveidotas metāla rūķīšu skulptūras un izvietotas visneiedomājamākajās vietās un pozās Vroclavas pilsētas dažādos nostūros.

Papildus rūķiem, Świdnicka un Piłsudski ielu krustojumā atrodas vēl viens neticami daudz fotografēts Vroclavas piemineklis: mākslinieces Jerzy Kalina bronzas statujas, kas veltītas to cilvēku piemiņai, kuri gāja bojā Polijā kara laika laikā no 1981. līdz 1983. gadam. Kopā tur atrodas 14 statujas, 7 katrā ielas pusē. Vizuāli, šķiet ka tās iegrimst ielas bruģī, atgādinot visiem iedzīvotājiem par visiem cilvēkiem kurus reiz bija ieslodzījis komunistiskais režīms.

Simtgades zāle – “Hala Stulecia”

Padomju perioda arhitektūras un modernisma simbols ir Simtgades zāle, kas pievienota arī UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā. Tā tika uzcelta laikā no 1911. līdz 1913. gadam, lai pieminētu vācu uzvaru Leipcigas kaujā pret Napoleonu Bonapartu. Mūsdienās, tā joprojām ir ideāla vieta starptautiskiem kongresiem, vērienīgiem pasākumiem, gadatirgiem un demonstrācijām. Neskatoties uz to, ka ēka ir vairāk kā 100 gadus veca, šī struktūra turpina iet līdzi laikam! Turpat blakus atrodas mākslīgs ezers ar vienu no lielākajām un modernākajām multimediju strūklakām visā Eiropā, kas uzcelta 2009. gadā. Jebkurā laikā ir iespējams vērot “strūklaku spēles” klasiskās, modernās un rokmūzikas ritmos. No pulksten 20:00 tiek pievienoti arī sinhronizēti gaismas efekti.

  • Darba laiks: no svētdienas līdz ceturtdienai 9:00 – 18:00; piektdienās un sestdienās 9:00 – 19:00
  • Ieejas maksa: 2,50€ (aptuveni)
attēls no investmap.pl

Ūdens tornis – “Wieża ciśnień”

Šī ēka acīmredzami atgādina pasaku pili, taču patiesībā tā ir bijušā pilsētas ūdens torņa tvertne, arhitektūras šedevrs, kuru Karl Klimm projektējis laikā no 1903. līdz 1904. gadam. Torņa augstums ir 62 metri, un to raksturo ar ūdeni saistīti dekoratīvie elementi. Mūsdienās tā ir ideāla vieta, kur baudīt tradicionālo poļu virtuvi, jo torņa iekšpusē mūsdienās ir slavens vietējais bistro-restorāns.

attēls no trends.archiexpo.com

“Racławice” panorāmiskā glezna

Šajā apļveida ēkā ir neparasts mākslas darbs, kuram pasaulē nav līdzvērtīgu: tā ir diorāma, kura attēlo 1794. gada 4. aprīlī notikušo kauju starp Polijas un Krievijas impērijas armijām netālu no Racławice ciemata. Diorāmai ir iespaidīgs izmērs: 114 metrus garumā un 15 metrus augstumā. Mākslas šedevrs izgatavots ar gleznām, akmeņiem, ratiem, kokiem un gaismām. Kopumā tas izveidots kā 3D vizuālizācija, kas skatītājam rada iespaidu, ka viņš atrodas pašā kaujas centrā.

  • Darba laiks: atkarīgs no sezonas, vairāk info šeit
  • Ieejas maksa: 6,00€

Interesē papildus vietas Polijā? Ieskaties: Gdaņska – 12 vietas ko apskatīt un Lodza – 5 vietas ko apskatīt

Atslēgvārdi: ,

Atbildēt