Lodza – 5 vietas ko apskatīt

Lodza ir kontrastiem bagāta pilsēta Polijā, kur industriālais periods ir atstājis ļoti acīmredzamas paliekas ar nesen pārbūvētajiem ražošanas rūpnīcu rajoniem – lielas sarkano ķieģeļu ēkas, ko ieskauj apstādījumi. Pašlaik Lodza ir trešā lielākā Polijas pilsēta pēc iedzīvotāju skaita, tā ir visai dzīva un kultūru rosinoša pilsēta, taču gadsimtu gaitā tā ne vienmēr tāda ir bijusi.

Lodza ļoti ilgu laiku bija mazs ciems, tik mazs, ka 1800. gadā tajā bija mazāk nekā 200 iedzīvotāju. Tās attīstība sākās 1816. gadā, kad pēc Krievijas cara (Polija, kāda tā ir šodien, vēl nepastāvēja) rīkojuma sākās liels pilsētas attīstības un pārbūves plāns, kas ļāva pilsētai īsā laikā kļūt par modernu rūpniecības centru, kā arī vissvarīgāko Krievijas impērijas tekstilizstrādājumu ražošanas centru.

Nepilnu 100 gadu laikā vietējo iedzīvotāju skaits pieauga līdz vairāk nekā 500 000 cilvēku, bet ne visi bija poļi, jaunie Lodzas iedzīvotāji ieradās no visas Eiropas un jo īpaši no Krievijas, Vācijas, Portugāles, Francijas, no Anglijas un Īrijas. Turklāt aptuveni 34% bija ebreji. Pilsētas izaugsme piebremzējās pēc Pirmā pasaules kara, laikā kad Polija veidojās tā, kā mēs to pazīstam šodien.

Jāpiemin, ka Lodzas nosaukums netiek lasīts tā, kā tas ir rakstīts, pilsētas nosaukums satur izsvītrotos burtus un akcentus, kas norāda pareizu vārda izrunu uz poļu valodā. Lodza kura poļu valodā tiek rakstīta kā Łódź, pareizi tiek izrunāta kā ‘wudc’ un šī vārda nozīme poļu valodā ir laiva.

Pazemes muzejs – “Dętka”

Muzeum Kanału „Dętka” – pazemes muzejs tika uzcelts senajajā kanalizācijas sistēmas pirmajā gredzenā, šis sektors kalpoja kā tīra ūdens tvertne un bija savienots ar visiem galvenajiem kanāliem. Ūdens šeit tika uzglabāts un ar vārstu palīdzību atbrīvots ar spiedienu, pārpludinot kanālus, lai tie tiktu attīrīti.

Mūsdienā, tur ir pagaidu fotogrāfiju izstāde, kas stāsta par galvenajiem kanalizācijas sistēmas būvniecības posmiem.

Lai tur nokļūtu, ir nepieciešams doties uz Plac Wolności, pilsētas viens no galvenajiem laukumiem, no kurienes arī vēlāk turpināsim uz galvenās gājēju ielas Piotrkowska.

  • Darba laiks: atkarīgs no sezonas, vairāk info šeit
  • Ieejas maksa: 1,20€

“Piotrkowska” iela

Apskatījuši pilsētas tuneļus, varam turpināt pa galveno gājējiem paredzēto pilsētas ielu. Pašā ielas sākumā atrodama oriģināla skulptūra, kas ir līdzīga metāla kolonnai un tikai tuvāk pieejot pamanīsiet, ka to veido daudzi vienāda biezuma slāņi, kas pārklājas. Tās profils atgādina kuģa spieķi, un katru gadu statujai tiek pievienots jauns slānis. Savā veidā tas ir Lodzas simbols.

Visā Pjotrkovskas ielas garumā ir iespējams atrast bronzas skulptūras, kurās attēloti ar pilsētu saistīti slaveni cilvēki, kas attēloti ikdienas darbību veikšanas laikā vai tādi kas ir izcēlušies citu vidū.

Piotkowska iela ir Lodzas sirds, tās garums ir ne daudz mazāk par pieciem kilometriem, kas padara to par vienu no garākajām gājēju ielām pasaulē. Tā izstiepjas no Neatkarības laukuma (Plac Niepodleglości) līdz pat Brīvības laukumam (Plac Wolności), un tur noteikti varēs atrast labākos pilsētas restorānus, bārus un veikalus.

Spoguļu pagalms un vietējais street art

Tur pat netālu no Plac Wolności laukuma, pie 3. numura uz Piotrkowska ielas , atrodas brīnišķīgā Pasaż Róży pagalms. Tas ir paslēpts pagalms, kura sienas pilnībā pārklātas ar spoguļa fragmentiem, īpaši skaistu tur būs saulainās dienās un ar zilām debesīm.

Šī mākslas darba stāsts ir mazliet skumjš, bet mīlestības pilns. Ēka, no kuras paveras skats uz Pjotrkovskas ielu, kādreiz bija viesnīca, īpašniekiem bija meita vārdā Rosa, kas bija apslimusi ar nopietnu acu slimību. Bērns tika ārstēts un gandrīz zaudēja redzi, un acu slimība neatgriezeniski sabojāja redzi un piespieda viņai redzēt pasauli tā, it kā tā būtu attēlu fragmentu kolekcija. Māte, atceroties šo nelaimi, nolēma pagalmiņu pārklāt ar daudziem spoguļa fragmentiem, lai simbolizētu pasauli, kas redzama ar mazās Rozes acīm.

Nedaudz tālāk turpinot doties pa Pjotrkovskas ielu un pagriežoties uz Więckowskiego, jūs varēsiet atrast ieeju kādā citā pagalmā, ko norāda uzraksts Narodziny Dnia. Iekļūstot iekšā, jūs pārsteigs tur esošie sienu gleznojumi.

“Manufaktura” un rūpniecības muzejs

Lielākais rūpniecības komplekss, kāds jebkad atgūts no Polijas pagātnes, ir Manufaktura, mūsdienās tas ir plašs iepirkšanās centrs, kas tagad ir kļuvis par sava veida otro pilsētas centru. Cilvēki ierodas Manufakturā ne tikai iepirkšanās nolūkos, bet arī atpūtai un kultūras aktivitāšu meklēšanai.

27 hektāros ir vairāk nekā 250 veikali, restorāni, diskotēkas, boulinga zāles, kinoteātra multiplekss, teātris, kāpšanas sienas un grezna viesnīca ar milzīgu baseinu, kas atrodas uz ēkas jumta.

Kinoteātra ēkā atrodas arī mākslas muzejs un vēl svarīgākais rūpniecības muzejs. Vizīte varētu būt interesanta, lai uzzinātu vairāk par vienu no galvenajām aktivitātēm, kā pilsēta spēja attīstīties senākajos laikos.

Uzkāpjot augšējā stāvā, jūs varēsiet piekļūt jumtam. No šejienes jūs varēsiet baudīt skatu no augšas uz Manufaktura kompleksu, un noteiktās dienās ir iespējams “pārlidot” pāri tirdzniecības centram pateicoties trošu ierīkotajai atrakcijai kura pieejama kompleksa apmeklētājiem.

“Izrael Poznański” nams – pilsētas muzejs

Netālu no Manufaktura atrodas arī pilsētas muzejs, kas ir interesants gan Lodzas vēstures izzināšanai, gan lieliska vietai lai apskatītu grezno ēku, kurā atrodas muzejs.

Šī greznā neorenesanses un baroka rezidence kādreiz piederēja tekstila magnātam Izraelam Poznańskim. Iekšpusē, kāpjot pa greznajām koka kāpnēm, jūs sagaidīs bagātīgi dekorētas un joprojām lieliski iekārtoti telpas.

  • Darba laiks: pirmdienās slēgts; otrdien-ceturtdien 10:00 – 16:00; piektdien-svētdien 12:00 – 18:00
  • Ieejas maksa: dažādas cenas, atkarīgs no cilvēku skaita un izstādēm ko ir vēlme apskatīt, vairāk info šeit

Interesē papildus vietas Polijā? Ieskaties: Gdaņska – 12 vietas ko apskatīt un Vroclava – 8 vietas ko apskatīt

Atslēgvārdi: ,

Atbildēt