Gdaņska – 12 vietas ko apskatīt

Pirms devos uz Gdaņsku, es biju pabijis jau vairākumā no Polijas lielpilsētām, taču uzskatīju ka šeit būs kas savādāks, un ka tomēr ir vērts neizlaist šo pilsētu, pat ja tobrīd tā galīgi nebija pa ceļam mana garā 2019. gada ceļojuma laikā. Pateikšu uzreiz priekšā, pilsēta mani pārsteidza un pūles bija to vērtas!

Pilsēta atrodas valsts ziemeļu daļā un kur paveras skats uz Baltijas jūru. Tā ir daļa no “pilsētu trijotnes” kopā ar Gdiņas (Gdynia) un Sopotas pašvaldībām. Daudzi to uzskata par Baltijas jūras pērli un vienu no skaistākajām pilsētām visā Polijā.

Tās vēsturiskais centrs, kas ir dzīvīgs un krāsains, saglabā kultūrvēsturisko mantojumu ar lielu vērtību, un tajā ir atrodamas skaistas ēkas gotikas, renesanses un baroka stilā.

Karaliskā iela “Ulica Długa” 

Karaliskā iela, jeb poļu valodā Ulica Długa ir neapšaubāmi ideālā vieta kur uzsākt Gņaskas apskati. Senos laikos iela tika izmantota Polijas karaļu triumfālo ierašanās nolūkos. Otrā pasaules kara laikā, sprādzieni izraisīja briesmīgas sekas uz ielā esošajām ēkām, taču pēc kara beigām tās tikai izcili rekonstruētas, ļoti precīzi atjaunojot iepriekšējo ielas skatu. Ar elegantajām pasteļkrāsas fasādēm tās joprojām liek sajust pagātnes krāšņumu.

Rātsnams

Rātsnams ir viena no vissvarīgākajām ēkām pilsētā un ir viegli atpazīstama ar augsto torni (visaugstāko visā Gdaņskā!) no kura izceļas karaļa Sigismunda II Augusta zelta statuja. Daudzus gadus ēka kalpoja par pašvaldības sēdes vietu, taču tagad tajā atrodas administratīvie biroji un augšējo stāvu telpās – Gdaņskas Pilsoniskais muzejs, kurā glabājas vecas gleznas, senlaicīgi priekšmeti, dažādas gravīras un vēsturiskas fotogrāfijas. Īpaši jāatzīmē Czerwona Padomes istaba (labāk pazīstama kā Sarkanā istaba, jo mēbelēs dominē sarkanā krāsa) ar smalki dekorētiem griestiem.

 • Darba laiks: pirmdienās 11:00 – 15:00; otrdien-sestdien 10:00 – 18:00; svētdienas 11:00 – 18:00
 • Ieejas maksa: 2,00€

Karaļa Artura galms (Dwór Artusa) un Neptūna strūklaka

Prakse, kas uzsākās Anglijā un drīz izplatījās visā Eiropā tika izmantota arī Gņanskā. Karaļa Artura vārds tika izmantots, lai norādītu mājas, kurās mēdza pulcēties pilsētas dižciltīgie un turīgie tirgotāji. Artura sēta faktiski bija viens no svarīgākajiem pilsētas pilsētas punktiem, ap kuru notika Gdaņskas sabiedriskā dzīve, un joprojām ir viena no greznākajām ēkām, kas raksturo veco pilsētas struktūru. Ēkas ārējā fasāde ir ideāla flāmu manierisma stila piemērs, savukārt lielās gotikas zāles interjerā ir frīzes, kas attēlo mitoloģiskās tēmas. Ļoti iespaidīga ir arī renesanses laikmeta majolikas krāsns, kuru 1500. gadu vidū uzcēla tā laika amatnieks, kurš izmantoja vairāk nekā 500 flīzes krāsns celtniecībā.

 • Darba laiks: pirmdienās 11:00 – 15:00; otrdien-sestdien 10:00 – 18:00; svētdienas 11:00 – 18:00
 • Ieejas maksa: 2,00€ | Ģimenei 4,00€| Studentiem 1,90€

Neptūna strūklaka, kas celta 17. gadsimta pirmajā pusē, atrodas tur pat Artura galma priekšā un tā ir stiprs pilsētas simbols, kas vienmēr saistījis Gdaņsku ar jūru. Dievs Neptūns, lepns un varens ar tridentu rokā, atrodas šī krāšnā laukuma centrā. Strūklaka ir viens no nedaudzajiem nozīmīgajiem pilsētas pieminekļiem, kas nav kļuvusi par kara postījumu upuri, jo tā tika pilnībā demontēta un atgriezās savā vietā tikai konfliktu beigās. Labākais laiks, lai to fotogrāfētu? Saulrieta laikā, kad laukums atklājas vislabākajā gaismā.

Amatnieku ieliņa “Ulica Mariacka”

Pastaiga caur Mariackas ieliņu ir kā solis atpakaļ pagātnē, to ieskauj mazas bodītes un antīkas ēkas ar groteskām akmens gargoļām. Gdaņskas amatniecības un tirdzniecības iela ir īpaši jautra un dzīvespriecīga vieta, kas ir ideāli piemērota tiem, kas meklē suvenīrus, ko ņemt līdzi mājās, vai tiem, kuri nevar sagaidīt, lai apskatītu skaistus tradicionālos izstrādājumus.

Sv. Marijas bazilika

Tur pat tiko minētās ieliņas galā paslēpusies pilsētas katedrāle, no kurienes varēs vērot skaistāko pilsētas panorāmu no zvanu torņa augšpusē. Četri simti soļu būs jāmēro līdz novērošanas punktam, tas var šķist daudz, bet tas noteikti ir tā vērts! Turklāt baznīca ir unikāla šāda veida ēka: tā faktiski ir lielākā sarkano ķieģeļu baznīca pasaulē, ar centrālo navu, ko veido vairāk nekā 30 kapelas, un iespēju sapulcināt iekšā vairāk nekā 20 000 cilvēku.

Ieejas maksa: Baznīcā 1,00€ | Zvanu tornī 1,50€

Alus iela “Ulicka Piwna”

Ulicka Piwna, burtiski tulkojot Alus iela, ir vēl viena skaista vecpilsētas iela, kas sākas no iepriekšminētās bazilikas un beidzas pie burvīgās Lieliskās Armērijas ēkas (Wielka Zbrojownia).

Piekļuves vārti uz vecpilsētu

Gdaņskas daudzi senie vārti, neskatoties uz to rekonstrukciju pēc kara, saglabā visu pagātnes vēsturisko un arhitektūras šarmu.

 • Gotiskie vārti (Brama Mariacka) – būs pa ceļam, lai apmeklētu Ulica Mariacka ielu un Sv. Maijas bazilikas virzienā;
 • Kalnu vārti (Brama Wyzynna) – 14. gadsimtā celti, kādreiz tie kalpoja kā galvenā ieeja pilsētā, un tie atrodas uz Ulica Długa ielas un ir pazīstami arī sakarā tur esošo cietuma torni, seno Gdaņskas spīdzināšanas istabu;
 • Zaļie vārti (Brama Zielona) – tie paver skatu tieši uz ostu un Motlavas upes kanālu;
 • Maizes vārti (Brama Chlebnicka) – šo vārtus cēla teitoņu bruņinieki 15. gadsimtā;
 • Zelta vārti (Złota Brama) – viens no galvenajiem pilsētas tūrisma objektiem, tie atrodas tālajā Ulica Długa ielas galā un celti 1612. gadā. Zelta vārtu arhitektūras stils ir holandiešu manierisms, un celtne atrodas blakus vēlās gotikas stilā veidotajai Sv. Jura brālības ēkai;
 • Daudzo vārtu garo sarakstu papildina arī Svētā Gara vārti (Brama Sw Ducha), Lielā celtņa vārti (Brama Zuraw), Straganiarska vārti (Brama Straganiarska) un Sv. Jāņa vārti (Brama Świętojańska).

Upes krastmala “Dlugie Pobrzeze”

Šķērsojot vienu no vecpilsētas vārtiem, sanāks nokļūt upes krastmalai, pa kuru var doties skaistās pastaigās.

Motlavas (Motława) upe ir viena no divām upēm, kas šķērso Gdaņsku, tās upes krasts piedāvā aktīvu ikdienas dzīvi, pateicoties restorāniem, bāriem, kā arī tūristu laivu rosībai.

Ostas pacelājs “Zuraw”

Kopā ar Neptūna strūklaku vecpilsētā, ostas pacelājs ir kļuvis par vienu n Gdaņskas simboliem, ko bieži attēlo uz pastkartēm vai suvenīriem. Senos laikos tas bija lielākais viduslaiku ostas pacēlājs Eiropā un tika izmantots komerciālo preču pārkraušanai, bet vienlaikus kalpoja arī kā pilsētas vārti.

Mūsdienās pacēlājs ir Nacionālā jūrniecības muzeja filiāle, un tajā atrodas rekonstruēts un darboties spējīgs koka piedziņas ritenis, kuru tradicionāli darbina cilvēka kāju spēks. Koka konstrukcija ir gandrīz 30 metrus augsta.

Otrā pasaules kara muzejs

Ja jums ir vairākas dienas laika pilsētas apmeklēšanai, tad viens no galvenajiem muzejiem atrodas 10 minūšu gājiena attālumā no Gdaņskas vēsturiskā centra. Tas ir pasaules lielākais muzejs, kas veltīts Otrajam pasaules karam. Un tā nebūt nav sakritība, ka tas ir šeit, jo karadarbība sākās tieši Gdaņskā, 1939. gada 1. septembrī. Vairākus mēnešus pirms minētā datuma, Hitlers cīnījās par nacistiskās Vācijas tiesībām pārņemt valsts sastāvā Gņaskas tā laika brīvo pilsētu, taču tādu pieprasījumu Polija vienmēr noraidīja.

Vācieši sāka bombardēt nocietināto Vesterplates pussalu, kurai, neraugoties uz spēku izteiktu mazākumu, nedēļu izdevās pretoties.

Otrā pasaules kara muzejs tika atklāts 2017. gada aprīlī, struktūrā ar laikmetīgu arhitektūru, kas sadalīta 5 līmeņos. Liela daļa vietas ir rezervēta pastāvīgām izstādēm (pazemes stāvā), savukārt īpašs spārns ir veltīts pagaidu izstādēm. Muzeja tematika protams ir sarežģīta un ne visiem piemērota. Papildus kara notikumu piemiņai plaša vieta tiek dota arī vienkāršo cilvēku dzīvei un viņu ikdienas ciešanām. Ir redzami spēcīgi attēli, ir arī objekti un dokumenti, kas pieder koncentrācijas nometņu izsūtītajiem, piemēram, bērnu apavi vai šķīvji un galda piederumi, kurus izmantoja ieslodzītie.

Paturiet to prātā ja vēlaties apmeklēt muzeju ar saviem bērniem. Pagaidu izstāde bija aizliegta bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem, savukārt bērniem līdz 12 gadu vecumam tika sagatavots speciāli piemērots apmeklējums “vieglākā formātā”.

 • Darba laiks: atkarīgs no sezonas, vairāk info šeit
 • Ieejas maksa: biļešu cenas apskatās un nopērkamas muzeja mājaslapā muzeum1939.pl

Eiropas Solidaritātes centrs

Vēl viens interesants pilsētas muzejs ir veltīts Polijas arodbiedrības Solidarność vēsturei, Eiropas Solidaritātes centrs atrodas netālu no Stocznia stacijas, un no centra to var sasniegt apmēram 20-25 minūšu laikā ar kājām. Iekšpusē ir muzejs, bibliotēka un pastāvīga izstāde.

Papildus vietas tuvumā

Gņanskas pludmale

Ja ir vēlme un laiks pavadīt laiku pie jūras, tad līdz pludmalei ir viegli nokļūt arī ar sabiedrisko transportu (vislabāk tramvaju). Galvenā pludmale ir vairākus kilometrus gara, ļoti piemērota pastaigām un braucieniem ar velosipēdiem, jo visa piekraste ir labiekārtota un ar velo ceļiem.

Malborkas pils

Pils atrodas apmēram 60 km attālumā no Gdaņskas, un to var viegli sasniegt ar vilcienu apmēram 40 minūtēs. No stacijas tad jāiet 10/15 minūtes līdz pilij.

Ieejas biļete maksā apmēram 7,00€, un tajā ir iekļauts audio ceļvedis. Vairāk info šeit

Interesē papildus vietas Polijā? Ieskaties: Vroclava – 8 vietas ko apskatīt un Lodza – 5 vietas ko apskatīt

Atslēgvārdi: ,

Atbildēt