Mostara – 5 vietas ko apskatīt

Mostara noteikti nav liela pilsēta, un galvenās apskates vietas atrodas dažu simtu metru rādiusā, un tas nozīmē, ka tās var apmeklēt ar vieglām un nesteidzīgām pastaigām. Vēsturiskais centrs sastāv gandrīz vai pilnībā no tikai gājēju ielām, un tieši tas liek cilvēkiem izvēlēties pārvietoties ar kājām.

Līdz ar to, viena pilna diena Mostarai vairākumam apmeklētāju būs pietiekama, bet, lai gūtu labāku priekšstatu par pilsētu, tad manuprāt būtu labāk sadalīt vizīti divās pus-dienās, it īpaši, ja esiet izlēmuši apmeklēt arī pēdējos divus sarakstā minētos apskates objektus, kuri neatrodas gluži pašā Mostarā.

“Stari Most” – Mostaras vecais tilts

Ierodoties Mostarā, jebkuram rodas nepacietība ar savām acīm apbrīnot šīs pilsētas raksturīgāko apskates vietu: Veco akmens tiltu. Ne velti, pilsētas nosaukums Mostar ir izcēlies tieši no vārdu salikuma Stari Most, kas bosniešu valodā nozīmē “vecais tilts”, savukārt termins mostari attiecas uz abiem sānu torņiem vai tautā sauktajiem “tilta sargiem”.

Mostaras tilts 2005. gadā tika iekļauts UNESCO pasaules mantojumu sarakstā un ir galvenais pilsētas apskates objekts. Stari Most tilts, kuru jau 1557. gadā uzcēla Suleimans Lieliskais, vienmēr ir pārstāvējis vienu no pasaules nozīmes arhitektūras brīnumiem un jau 17. gadsimtā to izmantoja dažādām sporta sacensībām, un tas notiek arī mūsdienās.

Diemžēl Mostaras tilts ir slavens arī cita iemesla dēļ: tā iznīcināšana, kas notika 1993. gada 9. novembrī, ko izraisīja Horvātijas armijas bombardēšana brutālajā “Balkānu kara” laikā. Par laimi, tilts tika pilnībā pārbūvēts un atkal atvērts publikai 2004. gadā, kļūstot par miera un Bosnijas atdzimšanas simbolu.

“Kriva Ćuprija” – šķībais Mostaras tilts

Pēc attālināšanās no slavenā vecā tilta tūristu pūļiem, variet apmeklēt mazāk zināmo, bet ne mazāk iespaidīgo Kriva Ćuprija tiltu. Šim mazākajam balto akmeņu tiltam ir tāda pati struktūra kā Stari Most, lai arī tas tika uzcelts agrākā laikmetā.

Saskaņā ar leģendām, šis tilts bija kā paraugs, kas edvesmoja Vecā tilta būvniecību, un tāpēc tas jāuzskata par antīkāko un vislabāk saglabāto Osmaņu perioda arhitektūras pieminekli Mostaras apgabalā.

Pastaiga pa šo mazo tiltu ļaus jums izpētīt nomaļāku un vēl gleznaināku pilsētas nostūri, starp baltām akmens mājām un tipiskiem restorāniem, uz plūstošās upes fona.

Mostaras vēsturiskais centrs

Mostaras sirds bez šaubām ir gleznainā un krāsainā vecpilsēta, kuru jebkurā dienas laikā atdzīvina tūristu burzma, kas pastaigājas pa bruģa pārklātajām šaurajām ieliņām.

UNESCO pasaules mantojumu sarakstā iekļautais Mostaras vēsturiskais centrs vislabāk sevi atspuguļo ar vistipiskāko rajonu Kujundziluk, kas ir musulmaņu kvartāls kurš atrodas pa kreisi no Vecā tilta.

Šeit jūs jutīsieties kā īstā austrumu bazārā, kas sastāv no aptuveni 500 vietējiem veikaliņiem, kur var aplūkot un iegādāties pashminas šalles, somas, rokassprādzes, krāsainas stikla lampas, ūdenspīpes, paklājus, traukus Bosnijas kafijas pagatavošanai, ādas izstrādājumus un citus dažādu veidu audumus un rokdarbus.

Bet tas vēl nav viss. Uz “zelta ielas”, kā iesaukts rajona galvenais ceļš, atrodas dažādu reliģiju lūgšanās centri – mošejas, baznīcas, sinagogas. Tur varēs izjust Mostaras multikulturālismu, kur atšķirīgās reliģijas spēj līdzpastāvēt līdz pat mūsdienām, tāpat kā pirms vairākiem gadsimtiem. Nepalaidiet garām Koski Mehmed Paša mošejas apmeklējumu, kas ļauj apmeklētājiem uzkāpt minaretā un apbrīnot vienu no skaistākajiem panorāmas skatiem uz Mostaras pilsētu un tās lielisko tiltu.

“Blagaj” – tuvumā esošais ciems

Tuvākā pilsēta (apmēram 15 minūšu attālumā no Mostaras) ir Blagaj ciemats, kurā dzīvo tikai 2 tūkstoši iedzīvotāju, taču tas piesaista daudzus tūristus pateicoties dervišu laikmeta klostera klātbūtnei, kas atrodas īpašā un neparastā vietā – kalnu klintīs, un blakus burvīgajiem zilajiem avotu ūdeņiem un platajai ūdens rumbai.

“Pocitelj” – viduslaiku ciems

Ja ir laiks un iespējas, tad 30 minūšu brauciena attālumā tālāk uz ziemeļiem atrodas vēl viena burvīga izpētes vieta, viduslaiku ciems, kas atrodas kalnos starp klintīm, kur šķiet ka laiks ir apstājies. Tā ir viena no vecākajām Bosnijas un Hercegovinas apdzīvotajām vietām. Tur acīmredzama ir Osmaņu laikmeta pagātne, ņemot vērā uzmundrinošo 1563. gadā celto mošeju un korānas skolu, kas celta ap 1664. gadu. Diemžēl no šī lieliskā ciemata nav palicis daudz pāri, jo to iznīcināja horvāti 1993. gadā “etniskās tīrīšanas” laikā. Pociteljuvar apmeklēt ar kājām, kāpjot kalnā uz augšu, lai nokļūtu krāšņajā 15. gadsimta cietoksnī, no kura varēsiet apbrīnot lielisku panorāmu uz Neretvas upi un esošajiem kalniem fonā.

Atbildēt