Iaşi – 3 vietas ko apskatīt

Jaši, jeb rumēņu valodā sauktā Iași atrodas Rumānijas ziemeļaustrumos, vēsturiskā Moldāvijas reģiona centrs, tik ļoti nozimīgs, ka gandrīz 300 gadus no 1500. līdz 1800. gadam pilsēta bija Moldāvijas Firstistes galvaspilsēta. Vēlāk tā bija arī Rumānijas galvaspilsēta starp 1916. un 1918. gadu.

Mūsdienās Iași ir moderna pilsēta, kurā dzīvo vairāk nekā 300 000 iedzīvotāju un kuras metropoles teritorija ietver gandrīz pusmiljons iedzīvotāju. No tūrisma viedokļa Iași noteikti nav pirmā pilsēta, kas nāk prātā, kad runa ir par Rumāniju, taču tā neapšaubāmi ir interesanta un nelielas apskates vērta.

Rumānijas kultūras galvaspilsēta

Iaşi ir viena no valsts izcilības centriem izglītības ziņā, un tajā ir 5 publiskās universitātes, kurās uzņem vairāk nekā 60 000 studentu. Pilsētā atrodas arī Rumānijas vecākais teātris Vasile Alecsandri Nacionālais teātris un vecākā grāmatnīca Rumānijā.

Kultūras pils

Iași kultūras pils jeb rumāņu valodā Palatul Culturii, neapšaubāmi ir viena no skaistākajām celtnēm pilsētā un arī viens no tās simboliem. Šodien tajā atrodas muzeju komplekss (Complexul Muzeal Național “Moldova“), kas sastāv no 4 muzejiem:

  • Mākslas muzejs
  • Moldovas vēstures muzejs
  • Moldovas etnogrāfiskais muzejs
  • Zinātnes un tehnoloģiju muzejs.

Tajā pašā laikā kultūras pilī atrodas arī kultūras mantojuma atjaunošanas un saglabāšanas centrs, kur norisinās izstādes un pasākumi.

Iespaidīgā ēka ir celta 1900. gadu sākumā, un tā sastāv no 365 istabām, kuru kopējā platība ir 35 000 kvadrātmetri. Viena no tās atšķirīgajām iezīmēm ir pulksteņa tornis, pils projekta centrs. Paša pulksteņa diametrs pārsniedz 3 metrus, tas ir 12 ciparnīcās rotāts stiklā un tēraudā, kuru simboli apzīmē 12 zodiaka zīmes.

Nacionālais teātris

Vēl viena ēka, kas atspoguļo pilsētas vēsturi ir nacionālais teātris, kas veltīts rumāņu dzejniekam un dramaturgam Vasilei Alecsandri. Tas ir vecākais nacionālais teātris Rumānijā un vienlaikus viens no prestižākajiem. Tās celtniecība aizsākās 1840. gadā, lai gan tas tika pārbūvēts 1896. gadā postoša uguns dēļ, kas to pilnībā iznīcināja.

Mūsdienās teātrī ir vairāk nekā 1200 sēdvietu, neoklasicisma fasāde un bagātīgi iekārtots interjers baroka un rokoko stilā. Ievērības cienīga ir iespaidīgā lustra, kas izgatavota ar 109 Venēcijas kristāla lampām.

Copou botāniskais dārzs

Tas atrodas uz viena no septiņiem kalniem, uz kuriem izstiepjas Iași un kuri svārstās no 40 līdz 400 metru augstumam virs jūras līmeņa. XIX gadsimta pirmajā pusē tika izveidots Copou dārzs, lielākais parks valstī ar 80 hektāru platību, kura centrā atrodas vecākais Rumānijas piemineklis – Obelisks ar lauvām, kas celts, godinot Eiropas lielvalstis, kuras atzina Rumānijas valsts neatkarību.

Atbildēt