Ohrida – 3 vietas ko apskatīt

Ja esiet nokļuvuši Ziemeļmaķedonijā, tad Ohrida noteikti tiek uzskatīga par šīs valsts kulturālo pērli. Skaistā Ohrida atrodas aptuveni 180km attālumā no galvaspilsētas Skopjes (aptuveni 2,30h ar auto) un tā noteikti ir apskates vērta. Pilsēta tika iekļauta UNESCO mantojumu sarakstā, jo tajā ir daudz kultūras liecību: osmaņu mājas, bruģētas ielas, pareizticīgo baznīcas, slēptie laukumi. Šeit noteikti ir vērts veltīt laiku sevis atpūtai un baudīt lielisko panorāmu.

Kad biju Ohridā 2019. gada vasarā, man šī pilsēta Maķedonijas dienvidos patiesībā bija īsts pārsteigums. Es biju dzirdējis pozitīvus komentārus par Ohridu, bet nedomāju ka tā atstās uz mani tik labu iespaidu.

Nedaudz vēstures

Ohrida – ir ļoti veca pilsēta, viena no vecākajām Eiropā. Faktiski šķiet, ka šī teritorija jau bija apdzīvota neolotikā, 6000. gadā pirms mūsu ēras. Pilsēta gadsimtiem ilgi bija ļoti svarīgs sabiedrības centrs. Laikā no 10. līdz 11. gadsimtam Ohrida kļuva par Pirmās Bulgārijas impērijas galvaspilsētu, par ko liecina milzīgais cietoksnis, kas uzbūvēts vienā no pilsētas pakājē esošajiem kalniem. Turpmākajos gadsimtos Ohridu, tāpat kā lielu daļu Balkānu teritorijas, okupēja dažādas populācijas. Visilgāk pār to valdīja Osmaņu impērija, līdz pat 19. gadsimtam. Iepriekšējā gadsimtā, Ohrida bija daļa no veselām trīs varām: vispirms Serbijas Karalistē, pēc tam Dienvidslāvijā un visbeidzot, kopš 1991. gada novembra pilsēta oficiāli ietilpst neatkarīgajā Maķedonijas Republikā.

Ohridas ezers

Es zinu, ka tas var šķist mazliet banāli to pieminēt, taču šajā pilsētā noteikti vispirms ir jāredz Ohridas ezers! Tiek lēsts, ka tam ir vairāk nekā miljons gadu, tādējādi sevi klasificējot kā vecāko saldūdens ezeru Eiropā. Viss pilsētas centrs praktiski ir “ieskauts”ap šo ezeru. Pilsētā ir vairākas pludmales, taču bieži vien tās ir visai pilnas un pārpildītas, ja vēlaties mierīgāk “plunčāties”, iesaku ar autobusu doties uz Sveti Naum ciemu (30km attālumā).

Sv. Jovana Kaneo baznīca

Viens no slavenākajiem Ohridas apskates objektiem un visas Maķedonijas simboliem. Šis brīnišķīgais klosteris neapšaubāmi izceļas ar savu skaistumu un neticamo atrašanās vietu: tā ir celta uz klints malas ar perfekto skatu uz jūru. Klosteris tika uzcelts 13. gadsimtā. Lai arī nav skaidrs, kas to projektējis, vienu lietu var viegli uzminēt: arhitektu iedvesmoja Armēnijā esošie klosteri, līdzība ir visai liela.

Sv. Klēmenta un Panteleimona baznīca

Manuprāt, viena no skaistākajām Ohridas daļām. Plaošnik ir arheoloģiska terotorija, kas atrodas pavisam netālu no iepriekšminetās Sv. Jovana Kaneo baznīcas. Šeit atrodas varenā Sv. Klēmenta un Panteleimona baznīca. Tās izcelsme ir nedaudz neskaidra, šķiet, ka to 10. gadsimtā ir uzbūvējis San Klemente, izmantojot jau pamatus par kuru izcelsmi īsti nav nekas zināms. Tiek teikts, ka šeit tika izveidota pirmā skola, kas veltīta glagolītu alfabēta mācīšanai, pašreizējās kirilikas “vectēvs”. Osmaņu okupācijas laikā klosteris tika pārvērsts par mošeju, bet par laimi, netika izmainīta ēkas uzbūve.

Ieejas maksa ir aptuveni 2,00€.

Interesē papildus vietas Ziemeļmaķedonijā? Ieskaties: Skopje – 10 vietas ko apskatīt

Atbildēt